Modulacja głosu – możesz oczarować, zarządzać, zaciekawiać lub pokazać nieśmiałość. Twój głos wyraża pewność siebie lub wycofanie. Modulacja głosu ma znaczenie – od randki do debaty, od opowiadania dobranocki po przemowę polityka.

Głos ma znaczenie dla słuchacza i dla mówcy. Modulacja głosu to pierwotny czynnik wywierania wpływu. To dostosowanie brzmienia głosu do sytuacji, do treści jaką chce się przekazać i do efektu jaki chce się uzyskać. Jest to pewnego rodzaju manipulacja. Osiągając odpowiednie umiejętności – modulacją głosu można wpłynąć na odbiorcę, zwiększyć siłę przekazu.

Wiedzą o tym specjaliści w wielu dziedzinach związanych m.in z psychologią, polityką, biznesem, medycyną, nauką. Wiedzą o tym zarządzający firmami, menagerowie, psychiatrzy, terapeuci, politycy, nauczyciele, prawnicy. Pewny, zdecydowanie brzmiący głos z miłą dla ucha barwą to narzędzie, którym można zdziałać niekiedy więcej niż niejedną treścią czy obietnicą.

Głos jako narzędzie – jak może Ci pomóc?

Przyjrzyjmy się konkretnym zawodom, w których głos ma znaczenie.

Psychiatra, psycholog, terapeuta, lekarz – barwa głosu może uspokoić pacjenta lub wywołać w nim niepokój. Tony mowy mogą wzbudzić zaufanie lub niepewność. Odpowiednia modulacja głosu spowoduje wzrost jakości przekazu tego, co psycholog chce przekazać pacjentowi.

Dyrektor, menager, osoba zarządzająca innymi – moc, siła natężenie głosu może zwiększyć lub zmniejszyć skuteczność wykonywania poleceń przez pracowników. To samo zdanie w którym słychać pewność siebie, zdecydowanie – spowoduje inny rezultat niż powiedziane delikatnie, niepewnie, cicho lub zbyt krzykliwie.

Prawnik, polityk, naukowiec –  przekonując innych do swoich argumentów, pomysłów, planów, swoich treści – głos ma ogromne znaczenie. Barwa, wysokość, tempo mowy i dykcja wpływają na przekaz pozytywnie lub negatywnie. Nawet świetne przesłania powiedziane przez polityka niepewnym, zbyt wysoki głosem – mogą zostać odebrane jakby sam w to nie wierzył. Prawnik czy naukowiec ze złą dykcją lub zbyt delikatnym brzmieniem głosu nie zostanie odebrany tak jakby chciał, i tak jak wymaga tego jego zawód.

Przykładów użycia modulacji głosu jest mnóstwo. W wielu zawodach ma ona ogromne znaczenie. Może pokazać pewność siebie lub ją zepsuć. Wszędzie gdzie mowa używana jest do wykonywania pracy – głos i modulacja głosu mają znaczenie. W niektórych zawodach szczególne.

Co możesz zrobić?

Doskonała wiadomość jest taka, że modulacji głosu można się uczyć. Można ją doskonalić.

Podstawą jest dobra emisja głosu. Jeśli głos jest piskliwy, chrypiący, cichy, zanikający lub mowa jest niewyraźna – modulując głos nie uzyskamy zamierzonego efektu. Warto zatem na start wzmocnić gardło, dźwięk, dykcję. Jak? Ćwicząc emisję głosu.

Modulacja głosu – jak działać:

 • zmieniaj natężenie dźwięku: mów cicho, głośno, głośniej i ciszej
 • zmieniaj wysokość mowy: to samo zdanie powiedziane niskim głosem da inny efekt niż gdy powiemy je wysokim dźwiękiem
 • zmieniaj tempo, stosuj pauzy
 • mów wyraźnie, wzmocnij dykcję
 • mów wygodnie, swoim głosem – jeśli naśladujesz kogoś – Twój głos może brzmieć nienaturalnie
 • ćwicz emisję głosu – modulacja głosu będzie łatwiejsza

Co może dać Ci modulacja głosu

Lista korzyści jest bardzo długa:

 • zwiększyć pewność siebie
 • wzmocnić skuteczność/zamierzone efekty przekazywanej treści
 • przekonać kogoś do tego co mówisz
 • zmienić kogoś zdanie/działanie
 • wywrzeć wpływ
 • pokazać emocje
 • zmienić jakość przedstawianych argumentów
 • spowodować ukojenie, oczarowanie, spokój, tajemniczość, zaciekawienie
 • przekazać zdenerwowanie, niepewność, zmęczenie, niechęć, znudzenie
 • zwiększyć lub zmniejszyć siłę przekazu
 • wywołać u odbiorcy pozytywne lub negatywne emocje

Jak zacząć pracować nad modulacją głosu?

Jeśli chcesz działać swoim głosem – warto zacząć od nawet najdrobniejszych kroków. Wiele osób występujących publicznie ćwiczy  – modulacja głosu to dla nich narzędzie pracy. Wiele też osób o których nie wiemy – wzmacnia emisję głosu, ćwiczy modulację.

Na warsztatach i lekcjach pomagam uzyskać piękną barwę głosu, zrównoważony ton, siłę dźwięku i dobrą dykcję. To baza z którą ćwiczymy modulację głosu, a efekty tej pracy odczuwają ćwiczący – w swojej pracy. Modulacja głosu pomaga również w życiu prywatnym – warto więc ćwiczyć.

Wiesz jak zacząć? Zacznij od małego najmniejszego kroku – 7 dni ćwiczeń na start. Lub wybierz powyższą jedną wskazówkę z tekstu i działaj. Każdy krok do przodu ma znaczenie. Zapraszam.

A jeśli chcesz wzmocnić swój plan… powiedz o nim głośno. Daj znać w komentarzu, od czego zaczniesz?