twój-głos-twoja-pewnosc-siebie

Mam do Ciebie pytanie. Czy czujesz się pewnie ze swoim głosem? Czy dodaje Ci on pewności siebie, czy raczej brzmi nieśmiało, zbyt cicho, nie tak jakbyś chciał? A może brzmi dobrze, jednak nie wiesz jak zrobić by brzmiał pewniej. Co zrobić by dodawał pewności siebie?

Głos może dodawać poczucia pewności siebie lub je zabierać. To bardzo ważna sprawa.  To bardzo ważne jak mówisz – jakim dźwiękiem, jakim stylem, z jaką energią. Tak postrzegają Cię inni, a przede wszystkim –  to wpływa na to, jak sam siebie postrzegasz. Czy jako osobę nieśmiałą? Czy jako osobę pewną siebie? Jest też opcja trzecia: możesz być nieśmiały, ale wiedzieć, że głos Tobie sprzyja, pomaga, że umiesz go dobrze wykorzystać. Każdy z nas ma wyjątkowy, inny, jedyny w swoim rodzaju głos. Ale każdy może nauczyć się posługiwać głosem tak – by dodawał siły, a nie ją odbierał.

Opowiem Ci konkretny przykład. Poszukuję nauczyciela j. niemieckiego. Dzwonię do różnych ogłaszających się osób i … oceniam. Tak, pierwsza moja subiektywna ocena, to ocena tego jak przez tą minutę czy dwie ktoś rozmawia przez telefon. Zdecydowanie, siłę, delikatność, kulturę, uprzejmość, pewność siebie, wiele można usłyszeć w pierwszym kontakcie. I oczywiście w kolejnych także – jeśli do nich dojdzie.
Może się oczywiście zdarzyć tak, że ocena jest mylna – jednak zbyt często nie mamy czasu ani ochoty na kolejne weryfikacje, prawda?

Co zrobić i jak zrobić by głos dodawał pewności siebie?

Po pierwsze zaakceptuj swój głos. On będzie najpiękniej brzmiał, jeśli uznasz, że jest Twój niepowtarzalny. Nie staraj się naśladować brzmienia kogoś innego. Twój jest wyjątkowy – uwierz mi!:) Jeśli już przekonasz się do tego faktu, że Ty brzmisz jak TY – zacznij pracę nad głosem. Udoskonalaj, by wyciągnąć z niego to co najlepsze.  Jednak, uwaga – nie oceniaj siebie na każdym kroku. Nie oceniaj każdego zdania, wyrazu, wszystkich wypowiedzi. Jesteś na jakimś etapie i ten etap jest dobry. Nie ma końcowego, ostatniego – są za to kolejne, coraz wyższe. To bardzo ważne, ponieważ ciągłe ocenianie siebie powoduje stres, napięcia ciała, a co za tym następuje –  pogorszenie jakości brzmienia głosu. Dlatego rozwijaj się spokojnie, bez ocen.

Mów tak, by słuchacze nie zasypiali:) To żart i nie żart. Kto nie przeżył nudnej lekcji/wykładu/opowieści? Podstawową zasadą nudnych wypowiedzi jest monotonia. Pamiętaj zatem o modulacji głosu. Pamiętaj o dynamice wypowiedzi. Mów z energią, wolniej, szybciej, głośniej, ciszej. Rób pauzy. Przyspieszaj tempo.

Bądź autentyczny. Nie każdemu musisz się podobać, nie każdy musi lubić Cię słuchać. Ale to nie znaczy, że do każdego masz mówić w inny sposób, innym głosem. Oczywiście naturalne jest to, że trochę inaczej rozmawiasz z przyjacielem, inaczej z szefem. Inaczej używasz głosu gdy jesteś zmęczony, a inaczej gdy jesteś w pracy. Jednak staraj się znaleźć element w Twoim głosie, którego jesteś pewien, który wiesz, że doda Ci pewności siebie. To się da zrobić, to jest możliwe!

Mów głośniej. Gdy mówisz głośniej brzmisz pewniej. Gdy mówisz głośniej, czujesz się pewniej. Gdy czujesz się pewniej mówisz coraz pewniej. I takie koło się tworzy. To jest elementem budowania siły głosu.

Ćwicz przed lustrem, ćwicz z kimś, ćwicz w codzienności. Niech Twój głos będzie Twoim atutem i siłą. Bo głos może dodawać pewności siebie lub ją zabierać. Niech Tobie dodaje. Powodzenia!

Mogę pomóc Tobie wydobyć z głosu to co najlepsze. Niech głos dodaje Ci pewności siebie. Warto o to zadbać. Dołącz do warsztatu, zapraszam: Twój Głos – Twoja Pewność Siebie