głos w biznesie

Jak wywrzeć pozytywne wrażenie na ważnym spotkaniu biznesowym/kwalifikacyjnym itp. ? Wiedzą merytoryczną, wyglądem zewnętrznym, mową ciała. To oczywiste. Ale jest coś szczególnego, czego często nie doceniamy na co dzień. Głos. Dobra dykcja, artykulacja, intonacja, modulacja głosu i tempo mowy mogą spowodować, że Twój szef/klient zechce Cię dłużej słuchać – lub nie. Te umiejętności można wyćwiczyć. Na co dobrze jest zwrócić uwagę by móc świadomie działać swoim głosem?

Warto umieć zapanować nad oddechem. W emocjach, w stresie zły oddech może usztywniać ciało; gardło może się zaciskać, będzie słychać “zadyszkę” jakbyśmy właśnie weszli po schodach.  Oddech wpływa na siłę naszego głosu.

Dykcja wydaje się być czymś oczywistym, prawda? Ale nie jest. Nikomu nie będzie się chciało słuchać nawet najciekawszych opowieści, jeśli będą musieli męczyć się ze zrozumieniem tekstu. Myślisz, że mówisz wyraźnie? Dla pewności trenuj tzw. trudne zdania: “Cóż, że ze Szwecji”, “Kolorowa rafa koralowa”, “Czy tata czyta cytaty Tacyta?”itp.

Odpowiednia intonacja i modulacja głosu może zdziałać cuda. Gdy opowiadasz o czymś – uwagę przyciągniesz głosem. Spróbuj powiedzieć ten sam tekst jednostajnie i monotonnie, a następnie z zaangażowaniem, jakbyś opowiadał niesamowitą historię. Niech w ten sposób słucha Ciebie Twój szef.

Dobra intonacja głosu ważna jest też po to, by nie brzmieć “jak dziecko”. By nie mówić zbyt cienkim, piskliwym głosem. Takie tony głosu nie wywołują zaufania. Bo to tak jakby dorosły mówił głosem dziecka – coś nie współgra i choć często nie jesteśmy świadomi o co chodzi – to właśnie o to głos. Niższe tony głosu wzbudzają większe zaufanie wśród słuchacza. To nie oznacza, że mamy mówić nie swoim głosem – sztuczne dźwięki nigdy nie będą brzmiały dobrze. Ćwiczeniem głosu można wydobyć te “niższe, pełniejsze” dźwięki w swoim naturalnie brzmiącym głosie.

Ważna jest modulacja głosu. Można w specjalny, określony sposób operować głosem tak, by zaintrygować słuchacza, przyciągnąć jego uwagę. To często wykorzystywane metody w reklamach lub przez firmy, które swój produkt reklamują/sprzedają przez telefon. Również politycy coraz częściej zdają sobie sprawę, z siły jaką może dać im wyćwiczony głos. Wiesz, że przeszkolony pracownik dzwoniący do Ciebie z intencją sprzedania produktu – zaczyna rozmowę w określonych i dokładnie wyćwiczonych dźwiękach mowy? To po to, byś nie odłożył słuchawki po sekundzie, po to by dać sobie szansę na dalsze mówienie. I tak – to działa, choć potencjalny klient nie ma pojęcia dlaczego 🙂 Manipulacja? Raczej wykorzystanie mocy głosu, bo przecież gdyby zadzwonił pan z piskliwą, niepewną mową – nawet byśmy nie posłuchali co ma do powiedzenia, prawda?

Rytm mowy, tempo mówienia, stosowanie pauz – opowiadając np. o produkcie możesz wykorzystać te wszystkie “triki”, by nie stracić zainteresowania szczególnie wtedy, gdy treść jest dłuższa. Nie jest tajemnicą, że istnieją specjalnie opracowane techniki wykorzystania głosu w odniesieniu do konkretnych, nazwijmy to “biznesowych sytuacji”. Chodzi o to, kiedy mówić głośniej, kiedy ciszej, w jaki sposób budować napięcie, jak wykorzystywać dźwięki mowy, kiedy stawiać znak zapytania, kiedy zrobić pauzę i jak to zrobić by głos współgrał z osobowością.

Skoro w biznesie, w pracy, w ważnych zawodowych sytuacjach dbamy o wygląd, o wiedzę merytoryczną, o mowę ciała – czas by zadbać o głos. Dlaczego sobie nie pomóc? 🙂

Warto ćwiczyć głos – to coraz bardziej wykorzystywana umiejętność w biznesie, której często nawet nie jesteśmy świadomi.

Chcesz wiedzieć więcej jak mówić w pracy? Poczytaj Ty tu rządzisz!..

Chcesz bym pomogła Ci wzmocnić głos i pokazała sposoby wykorzystania głosu w biznesie? Zapraszam do wspólnych ćwiczeń Skype, stacjonarnie, i na warsztaty emisji głosu w grupie. https://muzykaria.com/lekcje-indywidualne/