Masz czasem tak, że chcesz coś powiedzieć, ale czujesz zaciśnięte gardło? Fizycznie – zewnętrznie i wewnętrznie zaciśnięte. Chyba każdy wie, o co chodzi, i każdy tak czasami ma. Bo głos jest odzwierciedleniem emocji i tego co wewnątrz. Głos jest nośnikiem uczuć.

Jeśli gardło zaciska się tylko przy silnych emocjach np. żalu, stresie –  jest to norma. Jeśli jednak czujesz często ten ucisk, a sytuacje codzienne powodują uwięzienie głosu – czas uwolnić swój głos.

Ok powiecie, ale jak to zrobić? Zadanie nie jest wcale takie proste jakby się mogło wydawać. To dłuższa praca nad całym ciałem, nad całym sobą – nad całym instrumentem głosu – czyli Tobą. Podpowiem Ci od czego zacząć, i jakie warto mieć wyznaczniki tego czy jesteś na dobrej drodze.

  1. Twój głos jest wyjątkowy. Nikt na całym świecie nie ma drugiego takiego samego głosu! Niesamowite, prawda? Czyli już na start zrozum to, że masz coś oryginalnego i naprawdę niepowtarzalnego. Masz to w sobie. Zwyczajnie, po prostu – od urodzenia.
  2. Zaakceptuj swój głos taki jaki jest na danym etapie rozwoju i życia. Po prostu. Nie oceniaj, nie porównuj, nie męcz siebie jakimiś oczekiwaniami. Teraz jest taki, a za miesiąc/rok będzie inny. Nawet jeśli nie pracujesz nad rozwojem głosu – on i tak się zmienia – wraz z wiekiem, wraz z przeżyciami, wraz ze zdrowiem.
  3. Pomyśl o tym, że wewnętrzne ściśnięcie spowodowane bólem, stresem, kompleksami, lękiem i przeróżnymi emocjami – oddziałuje na głos. To wszystko co przeżywasz, może powodować zewnętrzne zaciśnięcie i uwięzienie głosu.
  4. Gdy ćwiczysz, gdy chcesz uwolnić głos, wybierając ćwiczenia i nauczyciela – pamiętaj, że ma być zgodnie z naturą, bo głos masz z natury. Czyli gdy czujesz dyskomfort, sztuczność, uciski, zaciski – nie ignoruj tego, to z pewnością nie jest dobra droga.
  5. Zrób takie ćwiczenie: gdy jesteś zupełnie sam, zrelaksowany, spokojny – wydaj z siebie jakiś dźwięk. Jakikolwiek i niech brzmi na różne sposoby. Niech będzie taki jak czujesz. Nie oceniaj tylko eksperymentuj, i podążaj tym razem nie za słuchem lecz za tym co podpowiada Ci serce.

Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania Twojego głosu i szlifowania dźwięków w mowie/lub w śpiewie. Zaciśnięte gardło nie musi być już problemem. Bo masz głos! Lekcje Skype i stacjonarne Szczecin

A tu video: 3 minuty, 3 ćwiczenia “Masz głos”. To co, ćwiczymy razem? 🙂 https://www.facebook.com/muzykaria.pracownia/videos/1151486261645282/

logo_dmuchanie