wzmocnienie głosu

Uważasz, że Twój głos jest zbyt słaby? Albo czujesz, że jest za delikatny? Może odbierasz swoją mowę jako piskliwą? W każdym razie chcesz wzmocnić swój głos. Sprawić, by nabrał więcej brzmienia, przyciemniał, zgrubiał i był mocniejszy.

Powody dla których, chcesz zadbać o brzmienie głosu mogą być różne. Ale sposób na to jest ten sam: trzeba o tym myśleć i trzeba ćwiczyć. Po co o tym myśleć? Bo głos to cały człowiek: ciało i “głowa”, dlatego najlepszy efekt przyniesie praca nad głosem od strony fizycznej i psychicznej.

Oto pomysły co zrobić, by wzmocnić głos. Rozwijaj je i ćwicz, bo wiem, że działają!:)

  1. Trenuj świadome ziewanie. Zobacz w lustrze co się dzieje w gardle, gdy ziewasz. Podczas pierwszego etapu ziewania gardło się otwiera – postaraj się zatrzymać je tak otwarte jak najdłużej (nawet kilka sekund będzie super). Ćwiczysz w ten sposób mięśnie gardła. Dodatkowo możesz mówić podczas ziewania, na otwartym gardle. Wiem, teoria brzmi dziwnie – zobacz w lustrze o co chodzi 🙂
  2. Śpiewaj. Śpiew jest świetnym treningiem na wzmocnienie głosu. Pamiętaj tylko, że gdy śpiewasz musi być Ci wygodnie. Nie możesz czuć zaciśniętego gardła, żuchwy ani brzucha.
  3. Mrucz. Mrucz swobodnie i z komfortem na literze “m” lub “n”. Możesz też delikatnie oklepać sobie dłońmi głowę. Chodzi o to, by uruchomić rezonatory głowy – czyli by dźwięk był głośniejszy, “bardziej dźwięczny”.
  4. Zacznij dbać o dobre oddychanie. Na początek proste ćwiczenie: wyobraź sobie talerz gorącej zupy i dmuchaj na tą zupę tak, by szybko ostygła:) czyli: fyyy-fyyy-fyyy a potem fy-fy-fy . Dobry oddech rewelacyjnie działa na głos.
  5. Przeczytaj ten tekst (lub cokolwiek innego) sobie na głos. Słuchaj siebie. A potem jeszcze raz, próbując czytać takim głosem, jaki byś chciał mieć. Bo ten głos mocniejszy i pełniejszy jest w środku – trzeba nauczyć się go wydobywać, ale on tam jest 🙂 Dowód? Głosów się nie wymienia, głosy się wydobywa i szlifuje.