naturalne-na-gardlo

Sprawdzacie składy tabletek, syropów i “cudów” na gardło? Co tam się znajduje oprócz cukru i dlaczego część tabletek przynosi ulgę w bólu tylko na chwilę, a potem jest coraz gorzej?
Oczywiście gdy sprawa jest poważna – pomoże lekarz.
Jeśli jednak chcemy wspomóc się tabletkami bez recepty, warto kupić coś naturalnego. Warto mieć świadomość.
Na początek najprościej, podstawowe, sprawdzone informacje o tym co i jak warto zastosować na gardło – przede wszystkim zioła. Przedstawiam Wam to co znam, moje sposoby – skonsultowane z cudowną farmaceutką Anią, która doskonale wie, co naturalne:)

Naturalne na gardło:

1. Sól emska – ma właściwości odkażające; do płukania.
2. Babka Lancetowata – działa przeciwzapalnie na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Łagodzi kaszel – ma działanie wykrztuśne. Stosowana w leczeniu górnych dróg oddechowych.
Na ból gardła można np. zrobić napar do płukania: łyżkę liści zalać wrzątkiem na ok 10 minut.
W aptece można kupić np. pastylki do ssania wspomagające w leczeniu bólu gardła i chrypy, które w składzie mają właśnie babkę lancetowatą.
3. Mięta Pieprzowa – ma właściwości odkażające. Naparu z mięty możemy używać do inhalacji przy stanach zapalnych oskrzeli, gardła, nosa; możemy też płukać nim gardło.
A woda/herbata z miętą może być wspomaganiem ochrony gardła przed infekcjami. Najlepiej mieć świeżą na parapecie – rośnie sama, poza podlewaniem nic nie trzeba przy niej robić.
4. Szałwia – ma działanie odkażające, ściągające, przeciwzapalne. Można stosować do płukania jamy ustnej i gardła przy infekcjach, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze.
5. Prawoślaz Lekarski – to bogate źródło śluzów roślinnych, działających osłaniająco, powlekająco i przeciwzapalnie. Jest składnikiem leków przeciwkaszlowych, osłaniających na stan zapalny gardła i krtani.
Jak wykorzystać prawoślaz w domu? Na chrypę, zapalenie gardła i krtani można zrobić napar do płukania i picia.
6. Tymianek – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Rozrzedza zalegającą w gardle wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszenie. Hamuje rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej. Płukanka z tymianku może być stosowana na ból gardła oraz profilaktycznie np. przy długim używaniu głosu.