pillows-podaruj swojemu głosowi sen bannerCo zrobić gdy mówisz i boli Cię gardło? Jak reagować gdy Twój głos zaczyna chrypieć? W jaki sposób przygotować głos do publicznego występu? A czy w ogóle pamiętasz o tym, że głos potrzebuje zadbania?

Jeśli chcesz zadbać o głos – działaj:

  1. Sen. Sen to naprawdę naturalny cud dla Twojego głosu. Gardło odpoczywa, mięśnie odpoczywają. Ty odpoczywasz – nawet jeśli mówisz przez sen – to jednak nie aż tak wiele:)
  2. Milcz. Jeśli potrzebujesz głosu do wykonywania zawodu – lub jeśli masz problemy głosowe – pamiętaj by w ciągu dnia chwilę zwyczajnie milczeć. Nic absolutnie nic nie mówić, choćby przez krótkie momenty między wykładami/prezentacjami itp. Jeśli prowadzisz długie szkolenie – w czasie przerwy – Twój głos musi odpoczywać. Przed występem – też mów jak najmniej.
  3. Nawilżaj gardło, nawilżaj cały organizm. Jeśli będziesz systematycznie i stale dobrze nawodniony – mniej będzie zasychać Ci w gardle. Do nawadniania dobra jest woda z cytryną. Do nawilżania – płukanie/wypicie przygotowanego siemienia lnianego.
  4. Nie mów stale głośno, nie krzycz. Inaczej mówiąc – oszczędzaj gardło. Jeśli musisz mówić długo – uważaj by zmieniać głośność mówienia – dla swojego dobra. Krzyk z zaciśniętym gardłem jest zakazany.
  5. Nie pij gazowanych napojów. To nie jest dobre dla gardła.
  6. Palenie papierosów – grzech ciężki dla głosu.
  7. Unikaj “odchrząkiwania”. Oczywiście, że “czasami trzeba”, jednak jeśli “jeszcze nie trzeba” – staraj się jak najdłużej tego nie robić. Po pierwsze to podrażnia struny głosowe, po drugie doprowadza do “błędnego koła”, bo im więcej “odchrząkujesz” tym więcej musisz znowu.
  8. Oddychaj przez nos. To bardzo ważne – gdy nie mówisz – zawsze oddychaj przez nos, by powietrzem nie wysuszać gardła.
  9. Przed mówieniem zrób rozgrzewkę głosu. Nawet krótka rozgrzewka może przygotować głos do pracy i pomóc lepiej nad nim panować.
  10. Doszkalaj się. Nie ma co się oszukiwać, że wyszkolony głos łatwiej zniesie potyczki, potknięcia i błędy. Dlatego jeśli pracujesz głosem, masz z nim jakiekolwiek problemy lub chcesz ładniej mówić i zwyczajnie o siebie zadbać – ćwicz dobrą mowę. To ciekawe i przyjemne ćwiczenia!:)