Co zrobić gdy mówisz i boli Cię gardło? Jak reagować gdy Twój głos zaczyna chrypieć? W jaki sposób przygotować głos do publicznego występu? A czy w ogóle pamiętasz o tym, że głos potrzebuje zadbania?
Jeśli chcesz zadbać o głos – działaj:
- Sen. Sen to naprawdę naturalny cud dla Twojego głosu. Gardło odpoczywa, mięśnie odpoczywają. Ty odpoczywasz – nawet jeśli mówisz przez sen – to jednak nie aż tak wiele:)
- Milcz. Jeśli potrzebujesz głosu do wykonywania zawodu – lub jeśli masz problemy głosowe – pamiętaj by w ciągu dnia chwilę zwyczajnie milczeć. Nic absolutnie nic nie mówić, choćby przez krótkie momenty między wykładami/prezentacjami itp. Jeśli prowadzisz długie szkolenie – w czasie przerwy – Twój głos musi odpoczywać. Przed występem – też mów jak najmniej.
- Nawilżaj gardło, nawilżaj cały organizm. Jeśli będziesz systematycznie i stale dobrze nawodniony – mniej będzie zasychać Ci w gardle. Do nawadniania dobra jest woda z cytryną. Do nawilżania – płukanie/wypicie przygotowanego siemienia lnianego.
- Nie mów stale głośno, nie krzycz. Inaczej mówiąc – oszczędzaj gardło. Jeśli musisz mówić długo – uważaj by zmieniać głośność mówienia – dla swojego dobra. Krzyk z zaciśniętym gardłem jest zakazany.
- Nie pij gazowanych napojów. To nie jest dobre dla gardła.
- Palenie papierosów – grzech ciężki dla głosu.
- Unikaj “odchrząkiwania”. Oczywiście, że “czasami trzeba”, jednak jeśli “jeszcze nie trzeba” – staraj się jak najdłużej tego nie robić. Po pierwsze to podrażnia struny głosowe, po drugie doprowadza do “błędnego koła”, bo im więcej “odchrząkujesz” tym więcej musisz znowu.
- Oddychaj przez nos. To bardzo ważne – gdy nie mówisz – zawsze oddychaj przez nos, by powietrzem nie wysuszać gardła.
- Przed mówieniem zrób rozgrzewkę głosu. Nawet krótka rozgrzewka może przygotować głos do pracy i pomóc lepiej nad nim panować.
- Doszkalaj się. Nie ma co się oszukiwać, że wyszkolony głos łatwiej zniesie potyczki, potknięcia i błędy. Dlatego jeśli pracujesz głosem, masz z nim jakiekolwiek problemy lub chcesz ładniej mówić i zwyczajnie o siebie zadbać – ćwicz dobrą mowę. To ciekawe i przyjemne ćwiczenia!:)