20160219-DSC_0381_1Dostaję wiele pytań o warsztaty. Co my tam w ogóle robimy? Jak to wygląda? Czy treść każdego spotkania jest taka sama? Dziś uchylę rąbka tajemnicy “co my tam właściwie robimy”. 🙂

Zacznę od tego, że nigdy nie ma dwóch identycznych warsztatów – pomimo tego samego tytułu. Po pierwsze dlatego, że spotkania są całkowicie praktyczne, a więc – nie jest możliwe poprowadzić identycznego przebiegu warsztatu. (A może jest, ale ja tego nie praktykuję.) Przychodzą przecież różni ludzie, wynikają różne problemy, zagadnienia, pytania. Podążam wtedy za bieżącymi tematami – potrzebnymi tym konkretnym osobom. Oczywiście mam plan, trzymam się tematu warsztatów, jego ram i tego co jest określone w głównej treści.
Zawsze prowadzę część tym samych ćwiczeń –  ćwiczymy emisję głosu i zagadnienia z głosem związane. Są elementy, które trzeba trenować, powtarzać stale i nieustannie. Co nie znaczy, że nudno – w każdym kolejnym powtórzeniu możemy odkryć nowe możliwości głosu. Im więcej razy powtórzymy ćwiczenie, tym lepiej utrwalimy efekt.

Na każde warsztaty przygotowuję część nowych wyzwań. Za każdym razem czas dzielę inaczej – np. więcej minut przeznaczam na konkretne zagadnienie, innym razem kolejny element jest podkreślony. Możliwości nigdy się nie kończą.

Nie wszystko każdemu wychodzi od razu. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że uczestnictwo w jednych 1,5h warsztatach ma na celu uświadomienie wielu zagadnień głosowych. Nie teoretycznie – ale na własnym organizmie. Okazuje się, że głosem można tak wiele!
Każde warsztaty różnią się od siebie również po to, by osoby, które chcą się dalej rozwijać w tej dziedzinie – mogły przychodzić wiele razy. Wtedy za każdym razem biorą dla siebie coś innego. Mają nowe spojrzenie na zagadnienia. I przede wszystkim trenują głos, tak jak trenuje się sport – by dojść do konkretnego efektu.

Co jeszcze robimy na warsztatach? Otwieramy głosy, doskonalimy jakość dźwięku, uczymy się mocy głosu, doskonalimy dykcję, szukamy własnej barwy, mówimy z prawdziwą emocją, pokonujemy stresy oraz niepokoje i lęki, śmiejemy się, twórczo i intensywnie spędzamy czas.

Czego nie robimy? Nie zmuszamy się, nie oceniamy, nie porównujemy.

Wszystkie szczegółowe zadania, zależne są od rodzaju warsztatów. To co jest zawsze i przede wszystkim: wsłuchujemy się w siebie i rozwijamy głos.

Możesz przyjść w każdej chwili, nie bój się:)