koledowe_small

Za chwilę zacznie się adwent. To czas przygotowania, oczekiwania. Na ten wyjątkowy dzień. Na dzień Bożego Narodzenia. A z czym Tobie kojarzą się Święta? Choinka, wieczerza, opłatek, prezenty, życzenia, śnieg? Kolędy? Śpiewanie kolęd. Zapraszam Cię, byś w tym roku przygotował się do Świąt w wyjątkowy sposób.

Wyobraź sobie, że będziesz śpiewać kolędy. Nie słuchać z telewizji, z radia, z płyty – ale śpiewać.  Z rodziną, z przyjaciółmi. Że będzie magia. Powiem Ci, jak to zrobić.

Po pierwsze, odważ się. To nie jest bardzo trudne, to nie jest zarezerwowane tylko dla muzyków, śpiewaków itd. Kolęda jest czymś więcej niż zwyczajną piosenką. Zacznij, spróbuj.

Śpiewaj podczas Wigilii i na spotkaniach w czasie świątecznym.

Zaproś znajomych na spotkanie kolędowe. Najlepiej byłoby mieć choć jedną osobę, która gra na instrumencie, lub umie poprowadzić śpiew. Ale jeśli nie masz takiej osoby – i nie czujesz się na siłach, możesz wspomóc się podkładami – jednak niech to będzie tylko tło, pomoc, wsparcie. Śpiewajcie razem z dźwiękami z płyty. Ale nie krzyczcie. Śpiewajcie swoimi głosami.

Przygotujcie instrumenty perkusyjne – marakasy, delikatne grzechotki. Mogą być kupione, mogą być własnoręcznie zrobione. To będzie dobre wsparcie.

Zorganizuj śpiewniki. Większość osób zna tylko pierwsze zwrotki, a gdy jest wydrukowany tekst – śpiewa się chętniej, łatwiej.

Możesz popytać, czy ktoś w Twojej okolicy spotyka się by wspólnie kolędować. Może znajomi znajomych, jakiś chór, parafia? Różni ludzie mogą mieć takie pomysły. Może uda się do nich dołączyć. Idź, zobacz, i zacznij zachwyć się wspólnym kolędowaniem. Później stopniowo przenoś to do domu.

To wszystko nie są wymyślone rzeczy. Wiem, że w wielu domach śpiewa się po Wigilii. Wiem, że w niektórych domach w okresie świątecznym, spotykają się znajomi – by śpiewać kolędy. Przygotuj się już w czasie adwentu – naucz się słów, melodii, pomyśl z kim mógłbyś i chciałbyś w ten sposób spędzić czas. Często okazuje się, że wokół Ciebie jest więcej chętnych do kolędowania, niż Ci się wydaje. Wystarczy tylko zapytać. Będzie niepowtarzalna atmosfera i dużo radości. Będzie prawdziwe Świętowanie. Gwarantuję!