Gdzie śpiewać? Co jakiś czas zastanawiam się nad tym. Kiedyś, na spacerze w Londynie – powiedziałabym: wszędzie. Tam ludzie śpiewają na przystankach autobusowych. Na spacerze. Słuchając muzyki przez słuchawki, lub po prostu do siebie. Dzisiaj również myślę o tym, szczególnie gdy ktoś mówi “w domu sobie śpiewaj – bez stresu – posprawdzaj dźwięki, pobaw się dźwiękiem”. A zdarzają się sąsiedzi, którym przeszkadza nawet śpiewanie z dzieckiem (tak, są tacy!). Przy okazji pozdrawiam moich:)
Oto realne miejsca do śpiewania:
- Twój dom. Niezależnie od tego jakich masz sąsiadów, śpiewanie w domu to nie grzech. W godzinach dziennych, w przeciwieństwie do ciszy nocnej – możesz i jest to legalne. Śpiewanie w domu – samemu, z rodziną jest bardzo przyjemne!
- Ognisko. Przy ognisku, z gitarą lub bez. To zabawa, nie tylko dla młodzieży i harcerzy.
- Chór. Prawdopodobnie w Twoim mieście lub okolicy jest jakiś chór, który chętnie przyjmie nowe głosy. Często jest tak, że nie reklamują się, nie poszukują – ale jeśli chcesz, przyjdziesz i zapytasz – jest duża szansa, że Cię zaproszą. Śpiewanie w chórze to wspaniała przygoda.
- Znajomi, którzy też lubią śpiewać. Często nawet nie wiesz, że Twoi znajomi też mieliby ochotę od czasu do czasu spotkać się i pobawić muzyką. Sprawdź to. Dobrym tematem na początek może być właśnie śpiewanie przy ognisku, lub w zimę – wspólne kolędowanie. Spotykacie się w domu i śpiewacie kolędy. Sprawdzone i realne!
- Kameralny zespół. Są takie małe zespoły, amatorskie. To prawda, że ciężko taki znaleźć, jednak może Tobie się uda. Możesz też zaproponować znajomemu muzykowi, stworzenie i prowadzenie takiego zespołu.
- Warsztaty. W większych miastach są organizowane różnego rodzaju warsztaty wokalne. Pojedyncze lub cykliczne. Jak zaczniesz raz, możesz poznać osoby, które poszukują tego co Ty.
- Zajęcia dla dzieci. Jeśli masz dziecko, to możesz również korzystać z takich zajęć dla siebie i wspólnie śpiewać.
- Zajęcia wokalne w domach kultury, prywatnych szkołach itp. Te zajęcia kierowane są do osób o bardzo różnym poziomie zaawansowania. Dzielą się na indywidualne i grupowe. Z tych grupowych, bywa, że powstają potem zespoły śpiewające hobbystycznie.
- Duet. A może zapytać jednej znajomej osoby czy chciałaby od czasu do czasu spędzić czas na wspólnym śpiewaniu?A może wcale nie musi być to ktoś znajomy?
Wypróbuj najlepsze dla Ciebie miejsca, sprawdź z kim śpiewa Ci się najlepiej. Dla swojej własnej przyjemności.
Uwielbiam śpiewać! Wybrałam z listy nr 3! Zapisałam się do chóru i jest cudownie 🙂
Super!:) Może pochwalisz się do jakiego chóru? Takie informacje mogą się komuś przydać:) Pozdrawiam!