birds-800671_1280_small

Gdzie śpiewać? Co jakiś czas zastanawiam się nad tym. Kiedyś, na spacerze w Londynie – powiedziałabym: wszędzie. Tam ludzie śpiewają na przystankach autobusowych. Na spacerze. Słuchając muzyki przez słuchawki, lub po prostu do siebie. Dzisiaj również myślę o tym, szczególnie gdy ktoś mówi “w domu sobie śpiewaj – bez stresu – posprawdzaj dźwięki, pobaw się dźwiękiem”. A zdarzają się sąsiedzi, którym przeszkadza nawet śpiewanie z dzieckiem (tak, są tacy!). Przy okazji pozdrawiam moich:)

Oto realne miejsca do śpiewania:

  1. Twój dom. Niezależnie od tego jakich masz sąsiadów, śpiewanie w domu to nie grzech. W godzinach dziennych, w przeciwieństwie do ciszy nocnej – możesz i jest to legalne. Śpiewanie w domu – samemu, z rodziną jest bardzo przyjemne!
  2. Ognisko. Przy ognisku, z gitarą lub bez. To zabawa, nie tylko dla młodzieży i harcerzy.
  3. Chór. Prawdopodobnie w Twoim mieście lub okolicy jest jakiś chór, który chętnie przyjmie nowe głosy. Często jest tak, że nie reklamują się, nie poszukują – ale jeśli chcesz, przyjdziesz i zapytasz – jest duża szansa, że Cię zaproszą. Śpiewanie w chórze to wspaniała przygoda.
  4. Znajomi, którzy też lubią śpiewać. Często nawet nie wiesz, że Twoi znajomi też mieliby ochotę od czasu do czasu spotkać się i pobawić muzyką. Sprawdź to. Dobrym tematem na początek może być właśnie śpiewanie przy ognisku, lub w zimę – wspólne kolędowanie. Spotykacie się w domu i śpiewacie kolędy. Sprawdzone i realne!
  5. Kameralny zespół. Są takie małe zespoły, amatorskie. To prawda, że ciężko taki znaleźć, jednak może Tobie się uda. Możesz też zaproponować znajomemu muzykowi, stworzenie i prowadzenie takiego zespołu.
  6. Warsztaty. W większych miastach są organizowane różnego rodzaju warsztaty wokalne. Pojedyncze lub cykliczne. Jak zaczniesz raz, możesz poznać osoby, które poszukują tego co Ty.
  7. Zajęcia dla dzieci. Jeśli masz dziecko, to możesz również korzystać z takich zajęć dla siebie i wspólnie śpiewać.
  8. Zajęcia wokalne w domach kultury, prywatnych szkołach itp. Te zajęcia kierowane są do osób o bardzo różnym poziomie zaawansowania. Dzielą się na indywidualne i grupowe. Z tych grupowych, bywa, że powstają potem zespoły śpiewające hobbystycznie.
  9. Duet. A może zapytać jednej znajomej osoby czy chciałaby od czasu do czasu spędzić czas na wspólnym śpiewaniu?A może wcale nie musi być to ktoś znajomy?

Wypróbuj najlepsze dla Ciebie miejsca, sprawdź z kim śpiewa Ci się najlepiej. Dla swojej własnej przyjemności.