gHandonDrumSmallLubisz spędzać czas z najbliższymi? A może urozmaicić te chwile muzyką?
Nie musisz wcale umieć grać na pianinie, skrzypcach czy gitarze. Jasne, że to wiele ułatwia, ale możesz wybrać coś w wersji, bez nut.

  1. Śpiewanie piosenek. Mogą to być piosenki dla dzieci, albo okazjonalne, np. kolędy, patriotyczne, zimowe. Mogą to być piosenki, które po prostu znacie i lubicie.
  2. Śpiewanie z akompaniamentem instrumentów Orffa. Te instrumenty zna prawie każdy: bębenki, marakasy, grzechotki, janczary, tamburyna itd. Taką kolekcję warto powoli i systematycznie zbierać, to frajda nie tylko dla maluchów.
  3. Zabawa rytmami. Wyobraź sobie taką scenę. Wolny, popołudniowy czas w domu. Ktoś siedzi przed komputerem. Inny Ktoś siedzi z głową w papierach. A małe Ktosie siedzą na podłodze, robiąc coś.  Jesteście w jednym pokoju, ale tak naprawdę nie razem.
    A co powiesz na taką zabawę. Pierwsza osoba klaszcze prosty rytm: np. dwa klaśnięcia. Jak wyklaszcze to mówi imię osoby, która następna ma powtórzyć ten rytm. Jeśli Ktosie są bardzo małe, to w ten sposób przekazujecie rytm do następnych osób. Jeśli Ktosie są troszkę większe, to kolejna wywołana osoba musi powtórzyć usłyszany rytm i dodać swój własny. Wariantów może być wiele. Twórzcie je sami.
  4. Muzyczne kalambury. Jedna osoba nuci kawałek piosenki/utworu, pozostałe osoby zgadują co to.
  5. Dźwiękowe zgadywanki. Jedna osoba ma zasłonięte oczy apaszką. Wybrana osoba tworzy dźwięk – ze sprzętów domowych. Ten, kto miał apaszkę na oczach – musi wskazać za pomocą jakiego przedmiotu tworzony był ten dźwięk.
  6. Brzmienie szkła. Doświadczenie znane, ale chyba nie często używane dla rozrywki. Musisz nalać różną ilość wody do kilku kieliszków. Bierzesz łyżeczkę i masz gotowe instrumenty. Po (lekkim!) uderzeniu w kieliszek – wydaje on dźwięk. Wyższy i niższy, w zależności od ilości nalanej wody.
  7. Słuchajcie razem muzyki. Wyłączcie tv, wyłączcie radio i nastawcie to, co wpływa dobrze na nastrój każdego z Was. Wybór jest tak szeroki, że na pewno dojdziecie do wspólnego mianownika. Jednak niech to będzie coś wartościowego, a nie przypadkowa mieszanka radiowa na przemian z reklamami. Taka muzyka tworzy nastrój.

Jeśli trudno Ci zacząć, wybierz jedną zabawę na tydzień. Po pewnym czasie te najlepsze dla Was, staną się rodzinnym nawykiem.
Powodzenia!