Głos to jeden z Twoich najmocniejszych środków wyrazu – korzystasz z niego w pracy, w życiu prywatnym, w każdej sytuacji. Wzmacnia Cię czy osłabia?

Emisja głosu – to zjawisko, którego używasz na co dzień – gdy mówisz lub śpiewasz. To tworzenie dźwięków od ciszy do brzmienia, od ciszy do Twojego głosu.

Człowiek rodzi się z głosem, z umiejętnością wydawania dźwięku z ciała. Najpierw to krzyk, płacz, śmiech, kwilenie, mruczenie. Potem inne odgłosy, pierwsze proste słowa i na końcu mowa. Są sytuacje, gdy ćwiczenie emisji głosu w mowie może zdecydowanie poprawić jej komfort. A nawet zmienić jakość funkcjonowania w codzienności.

Oto 6 powodów by ćwiczyć emisję głosu:

1. Wstydzisz się swojego głosu.

Nie lubisz brzmienia swojego głosu. Wydaje ci się on zbyt „jakiś” (Może słaby? Piskliwy? Lekki? Ciężki? Nieładny? Itd.). Źle się czujesz słysząc siebie na nagraniach, lecz na żywo również nie przepadasz za swoim głosem. Może nawet głos to Twój kompleks. Chciałabyś/chciałbyś mieć inne brzmienie głosu.

2. Mówisz tak cicho, że inni Cię nie słyszą.

Uważasz, że Twój głos jest bardzo cichy lub nie ma mocy. Często słyszysz od innych zdania „możesz mówić głośniej? Możesz powtórzyć? Nie słyszę cię.” Będąc w większym gronie osób nie odzywasz się z powodu braku siły w głosie. Czujesz się z tym źle. Może też nie umiesz krzyknąć.

3. Masz wrażenie, że stale krzyczysz.

Czujesz jakbyś często, a może stale, krzyczała/ł. Twój głos jest ostry lub zbyt głośny. Zazwyczaj nie umiesz nad tym zapanować. Wrażenie słuchacza jest takie jakbyś na niego krzyczała/ł rozkazywała/ł – tymczasem wcale nie masz takich intencji. Po prostu zdarza się tak, że nie potrafisz mówić ciszej – to się dzieje bez Twojej woli czy świadomości.

4. Twoja mowa jest niewyraźna.

Mówisz niewyraźnie. Może dotyczy to niektórych głosek, może niezbyt dokładnie wymawiasz część liter. Brak wyrazistości wypowiedzi objawia się w stresie lub jest na stałe. Często słyszysz zdania „Nie rozumiem. Możesz mówić wyraźniej? Co powiedziałaś/eś? Możesz powtórzyć?”. Dykcja to nie jest Twoja mocna strona. Tu pracę możesz zacząć samodzielnie – żeby Ci pomóc, przygotowałam dwa kursy: kurs mailowy Dobra dykcja – STARTER oraz warsztat online do samodzielnego ćwiczenia dykcji Trening dykcji online.

5. Brzmisz jakbyś nadal był nastolatkiem.

Mimo iż masz 18stę już od jakiegoś czasu – Twój głos brzmi bardzo młodo. Uważasz, że zbyt młodo. Często może być to zaletą – lecz czy na pewno? Gdy głos jest tak delikatny, jakby miał kilkanaście lat, a jego właścicielka/l ma o wiele więcej – zapewne nie czuje się z tym komfortowo. Będąc kobietą – nie chcesz brzmieć jak dziewczynka. Będąc mężczyzną – chcesz mieć męsko brzmiący głos.

6. Mówienie jest dla Ciebie fizycznym dyskomfortem.

Mówiąc odczuwasz dyskomfort. Boli Cię gardło lub masz ściśnięty brzuch. Żuchwa usztywnia się – nawet gdy milczysz. Głos chrypi lub piszczy, szeleści, a może jest matowy. Męczysz się mówiąc dłużej. Oddech przeszkadza w wypowiedziach, słychać go, a może masz zadyszkę. Czujesz, że masz zmęczony głos.

Więcej o problemach z głosem możesz przeczytać w tym artykule.

*

Jeśli któryś z wyżej wymienionych punktów dotyczy Ciebie – ćwiczenia emisji głosu są doskonałym pomysłem. Ponieważ nawet w bardzo zaawansowanym wieku odpowiednio dobranymi wprawkami głosowymi – można zmienić bardzo dużo.

By już nie wstydzić się swojego brzmienia.

Mówić w taki sposób by być słyszanym, lecz by nie był to krzyk.

Nie musieć znosić już stale tych zdań „nie rozumiem, możesz powtórzyć” – mieć dobrą dykcję.

Nawet w dorosłym wieku możliwym jest wyrównanie brzmienia głosu – by nie był skrzeczący, piszczący, dziecięcy, piskliwy, łamiący się podczas mówienia. A jeśli mowa boli – wtedy emisja głosu jest konieczna dla zdrowia. Jeśli czujesz, że przydałoby Ci się takie wsparcie, zapraszam Cię do indywidualnej pracy nad głosem na lekcjach i konsultacjach.