ile ćwiczyć

Jak długo muszę ćwiczyć, by wzmocnić głos? Ile lekcji jest potrzebnych, by mówić głośniej? Ile minut dziennie muszę ćwiczyć, by nie mieć chrypy? Czy wystarczy, że umówię się na 3/10/30/ileś lekcji i  mój głos będzie “jak nowy”?
To są najczęstsze pytania jakie od Was dostaję. Gdy prowadzę warsztaty, lekcje, ćwiczenia z emisji głosu – lub równie często po pokazywanych ćwiczeniach np. na fb 🙂 Dlatego odpowiadam tutaj. Chociaż mogłabym powklejać wszystkie odpowiedzi z maili, wiadomości itd, to jednak napiszę od nowa, i uporządkuję te odpowiedzi.

A odpowiedź prawdziwa, szczera i w zasadzie jedyna mogła by brzmieć, brzmi: nie mam pojęcia 🙂 I nikt nie jest w stanie uczciwie odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Bo głos to nie tylko “struny głosowe i krtań” – głos to o wiele, wiele więcej. Cały człowiek jest instrumentem głosu, dlatego liczy się wszystko co mamy: i ciało i “głowa” (czyli psychika). Można powiedzieć, że głos to zjawisko psychofizyczne. Do tego każdy głos, tak jak każdy człowiek – jest inny, jedyny taki, wyjątkowy. U każdego ten proces rozwoju głosu będzie miał inny czas.
Często też dostaję pytania o długość nauki emisji głosu, nie słysząc tego głosu – pytania czysto teoretyczne. Tutaj już nawet ogólnie i statystycznie nie można podpowiedzieć nic. No bo jak?:)
Tak, to prawda – są pewne statystyki, pewne liczby godzin/miesięcy/lat na to, kiedy ćwiczenia emisji głosu będą przynosiły pożądane efekty. Przecież nawet moje warsztaty trwają określoną liczbę godzin, w zależności od tego jakie korzyści mogą i mają przynieść. Te liczby nie są przypadkowe.
Ale po pierwsze nigdy nie powiem Ci dokładnie, bo nie wiem czy będziesz ćwiczył, jakie masz blokady wewnętrzne, nie znam Cię. Ja “tylko”, albo może “aż” słyszę Twój głos i wiem czego mu potrzeba, wiem jak to zrobić, jakich trzeba użyć ćwiczeń i działań. Ale droga do utrwalenia tego jest dłuższa niż jedna godzinka:) Gdy znam Twój głos/poznaję Ciebie/ to jak wprowadzasz ćwiczenia i wskazówki – mogę mniej więcej pewne ramy czasowe określić. Są to jednak zawsze granice ogólne. Ale po kilku takich porządnych godzinach ćwiczeń, zobaczysz i przede wszystkim poczujesz jakie masz możliwości głosu. Będziesz mieć coraz większą świadomość tego jak zapamiętujesz nowości, jak można uruchomić swoje całe ciało, by pomóc swojemu głosowi.


Od czego więc zależy ilość godzin w ćwiczeniu emisji głosu?

To takie czynniki:

 • kondycja zdrowotna fizyczna i psychiczna
 • osobiste nastawienie
 • wiara w siebie
 • zaufanie nauczycielowi
 • słuchanie własnego ciała i bycie uważnym na wewnętrzne i zewnętrzne odczucia
 • bycie cierpliwym
 • pozwalanie sobie na błędy
 • umiejętność lub uczenie się umiejętności pozbywania się wewnętrznego małego krytyka 🙂
 • zaangażowanie na lekcji
 • ćwiczenia poza lekcją
 • wprowadzanie małych nawyków w codzienności

Jak szybko i ile możemy osiągnąć ?

Nie mam pojęcia i nikt nie ma pojęcia 🙂 ale… to co można powiedzieć ogólnie:

 • Po kilku lekcjach/intensywnych warsztatach można mieć zwiększoną świadomość możliwości własnego głosu. To takie dotknięcie tematu, poznanie tego, że można mówić pełnym dźwiękiem, że to jest możliwe. Po jednym spotkaniu trener emisji głosu zdiagnozuje nad czym trzeba pracować, co rozwijać i czego najbardziej potrzebuje Twój głos.
 • Po kilku godzinach lekcji/dłuższych warsztatach poznajesz w jaki sposób Twoje ciało reaguje na ćwiczenia emisji głosu, wiesz z czym masz największe trudności, wiesz nad czym potrzebujesz popracować, możesz zacząć wprowadzać w codzienność małe zmiany i małe zadane ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że większość ćwiczeń głosu trzeba wykonywać (szczególnie na początku) pod kontrolą specjalisty.
 • po kilku miesiącach regularnych lekcji wzmacniają się Twoje mięśnie, wzmacniasz Twój instrument głosu
 • po roku i więcej regularnych ćwiczeń czujesz efekty wzmocnienia głosu, Twój głos jest na zauważalnie innym poziomie rozwoju.
  Jakie masz efekty? Wszystko zależy od tego gdzie byłeś/byłaś na starcie, wszystko zależy od powyższych czynników.

Kiedy można przestać ćwiczyć głos?

Oczywiście najchętniej odpowiedziałabym: nigdy! 🙂 Dlaczego? Bo głos trzeba stale wzmacniać, stale trenować, stale o niego dbać. Trochę tak, jak sportowiec gdy przestanie ćwiczyć – wypada z formy, traci kondycję. Jednak spokojnie, to nie jest też tak, że jak kończysz z lekcjami emisji głosu, to nagle tracisz wszystko czego się nauczyłeś/nauczyłaś. Na szczęście nie. Wiele nawyków Ci zostaje, wiele pozytywnych zmian Twój mózg już zapamiętał np. dobry oddech, który jest zbawieniem dla głosu. Mięśnie masz wyćwiczone. Oczywiście dobrze jest trenować, co jakiś czas wracać na warsztat, na lekcję i przypominać odświeżać to co już znasz. Wszystko zależny też od tego do czego potrzebujesz swojego głosu. Bo może być tak, że to czego się nauczysz – odpowiednio wykorzystywane w mowie, zostanie z Tobą na zawsze.
Podsumowując: każdy głos jest wyjątkowy i każdy potrzebuje innego czasu do rozwoju. Jednak każda godzina ćwiczeń przybliża Cię do piękniejszego, silniejszego i zdrowszego głosu. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że każde nawet małe ćwiczenie jest kropelką do tego by wzmocnić głos. Warto ćwiczyć 🙂

Chcesz zacząć wzmacniać swój głos?  Chcesz pozbyć się chrypy, mówić głośniej i dłużej bez zmęczonego gardła? Zapraszam na indywidualne lekcje przez Skype, najważniejsze to zacząć. https://muzykaria.com/lekcje-indywidualne/

Chcesz dostawać ode mnie krótkie ćwiczenia i inspiracje głosowe? Zapraszam na fb, tam ćwiczymy razem to co możesz zrobić samemu:) https://www.facebook.com/muzykaria.pracownia/