Gdy mówisz przed grupą ludzi i kiedy mówisz do jednej osoby, zwykle myślisz o tym co mówić a nie jak mówić, prawda? Mogą zdarzać Ci się zachowania, które wpłynął na jakość Twojego przekazu. Jeśli już uświadomisz sobie o co chodzi – pracuj nad jednym punktem w jednym czasie.
- Brak kontaktu wzrokowego. Nawet gdy mówisz do większej grupy ludzi – patrz im w oczy, patrz na nich, na różne osoby, do różnych osób. Nie unikaj kontaktu wzrokowego, bo tracisz siłę przekazu. Nie chodzi też o to, by cały czas wpatrywać się w jedną osobę – to może być dla niej niekomfortowe. Jednak więcej patrz w oczy, niż na ściany, podłogę i sufit:)
- Mówienie “yyyy” “eeee” itp. Być może bardzo często mówisz to nieświadomie, przed wyrazem, w trakcie wyrazu, między zdaniami. Każdy może czasem dodać przerywnik “y”, zastanów się czy nie ma go więcej niż “odrobina”.
- Zbyt szybkie mówienie. Gdy Twoje tempo mówienia jest za szybkie – istnieje duża szansa na to, że wyrazy będą nie do końca zrozumiałe. Jakie tempo jest za szybkie? Takie, gdy słuchacz musi się mocno zastanawiać co właśnie powiedziałeś.
- Nieruchome usta. Jeśli prawie wcale nie poruszasz ustami gdy mówisz – wyrazy mogą być niedokładnie wypowiedziane. Teoretycznie to zupełnie oczywiste. Sprawdź jednak przed lustrem, czy faktycznie Twoje usta – a szczególnie górna warga – poruszają się choć odrobinę.
- Monotonne brzmienie głosu. Jeśli mówisz jednostajnie, słuchacz się nudzi. Nawet przy bardzo ciekawej treści. Moduluj głos, zmieniaj tempa, zwróć uwagę na kontrasty i dynamikę brzmienia.
Nie chodzi o to, by było szablonowo – chodzi o to, by było zrozumiale – i wyjątkowo!:)