pencil-1209528_1920_banner

Gdy mówisz przed grupą ludzi i kiedy mówisz do jednej osoby, zwykle myślisz o tym co mówić a nie jak mówić, prawda? Mogą zdarzać Ci się zachowania, które wpłynął na jakość Twojego przekazu. Jeśli już uświadomisz sobie o co chodzi – pracuj nad jednym punktem w jednym czasie.

  1. Brak kontaktu wzrokowego. Nawet gdy mówisz do większej grupy ludzi – patrz im w oczy, patrz na nich, na różne osoby, do różnych osób. Nie unikaj kontaktu wzrokowego, bo tracisz siłę przekazu. Nie chodzi też o to, by cały czas wpatrywać się w jedną osobę – to może być dla niej niekomfortowe. Jednak więcej patrz w oczy, niż na ściany, podłogę i sufit:)
  2. Mówienie “yyyy” “eeee” itp. Być może bardzo często mówisz to nieświadomie, przed wyrazem, w trakcie wyrazu, między zdaniami. Każdy może czasem dodać przerywnik “y”, zastanów się czy nie ma go więcej niż “odrobina”.
  3. Zbyt szybkie mówienie. Gdy Twoje tempo mówienia jest za szybkie – istnieje duża szansa na to, że wyrazy będą nie do końca zrozumiałe. Jakie tempo jest za szybkie? Takie, gdy słuchacz musi się mocno zastanawiać co właśnie powiedziałeś.
  4. Nieruchome usta. Jeśli prawie wcale nie poruszasz ustami gdy mówisz – wyrazy mogą być niedokładnie wypowiedziane. Teoretycznie to zupełnie oczywiste. Sprawdź jednak przed lustrem, czy faktycznie Twoje usta – a szczególnie górna warga – poruszają się choć odrobinę.
  5. Monotonne brzmienie głosu. Jeśli mówisz jednostajnie, słuchacz się nudzi. Nawet przy bardzo ciekawej treści. Moduluj głos, zmieniaj tempa, zwróć uwagę na kontrasty i dynamikę brzmienia.

Nie chodzi o to, by było szablonowo – chodzi o to, by było zrozumiale – i wyjątkowo!:)